top of page
Writer's pictureAleksandar Stankov

3.000 dinara jači i od čipovanja

Predsednik najavio ujutru, a već sutradan u tržnim centrima gde su postavljeni vakcinalni punktovi ni policija nije mogla da zadrži građane koji su u redovima čekali da se vakcinišu protiv virusa korona i za to dobiju po 3.000 dinara.


Posebno je veliko interesovanje zabeleženo u Beogradu gde su 3.000 od države ”pojačali” vaučerom za kupovinu od još 3.000 dinara. Južnjaci još odolevaju darežljivoj nagradi, ali dobro da poraste interesovanje za imunizaciju. Međutim, prethodnih dana, posebno tokom praznika, domovi zdravlja bili su poluprazni iako je u ponudi bilo nekoliko tipova vakcina i nije trebalo zakazivanje.


Novac
Šta sve možeš kad imađ 3000 dinara?

Niko otišao nije, jer su se okretali prasići i pljeskavice, a sa društvenih mreža je “trendovalo” sve loše o vakcinama. Od Bila Gejtsa i čipovanja do onog čuvenog “nije dovoljno ispitana”.


Taj paradoks živimo - ljutimo se na čovečanstvo koje je stiglo do Marsa, ali nije bilo spremno za korona virus, za tu nevidljivu česticu koja je ubila milione do sada. A onda kada čovečanstvo u rekordnom roku napravi vakcinu i ponudi rešenje, onda je nećemo jer nije dovoljno ispitana.


I mnogi je nisu hteli. Očigledno nije puno pomoglo ni snimanje predsednikovog ramena u Pukovcu uživo na ”Pinku”, ni brojni apeli lekara, reči stručnjaka, promo-spotovi i slično.

Odvajkada se u Srba svaki strah pobeđuje parama, pa je tako i ovaj od vakcine u trenu nestao kada je ponuđeno 3.000 dinara za bocku. Više ništa nije bilo važno do da legnu pare na račun.


Da je onaj koji je smislio ovu akciju znao da će novac tako probuditi i trgnuti, verovatno čak i brojne antivaksere, možda bi dao manje para. Da li bi i za 500 dinara po vakcini odziv bio isti?


Eto rešenja za teorije zavere. Lako ih je pobediti čim zazvecka novac. Toliko su i one vredne i važne, ali fenomen masovne vakcinacije uz finansijsku pomoć poprilično opisuje i nas same.


Prvo nam kazuje koliko smo kao narod siromašni. To se ne vidi samo iz vakcinacije sa benificijama, nego i iz prijava za pomoć od po 30+30+50 ili 60 evra, zavisi od (ne)radnog statusa. Iako to suštinski nije pomoć već vraćanje novca građanima datog kroz povećane cene i porez, a pritom su i dodatno zaduženi, u nekoliko dana prijavilo se više od 3 miliona ljudi. Što potvrđuje da tih stotinak evra mnogima baš puno znači u ovoj zemlji ekonomskog tigra i prosperiteta.


Strašnija od siromaštva je možda činjenica da ovde kod nas sve može “za pare”. Drugim rečima, sve je na prodaju pa i verovanja, zdravlje, ideali i na kraju obraz.

Odlično je da je ovog puta novac pobedio dezinformacije i ubrzao vakcinaciju, ali mnogima ne pada teško taj udar na lično dostojanstvo. Posebno onima koji su do juče govorili da neće da se bocnu, pa su pohrlili kada su saznali da će dobiti 3 crvene novčanice.


Ključ je upravo u tom ličnom dostojanstvu koje nam, činjenica, manjka. Zato je lako i ovom nakradnom sistemu, kojeg definišu privilegovani i korupcija, da opstaje i da mu se kraj ne nazire. To je jedna simbioza - sistem proizvodi i generiše takve među nama, a oni ga održavaju.


“A on poneo samo 200 grama kafe lekaru”, čuje se iz nečijih usta kao loša stvar ovih dana. Loša ne zato što je uopšte poneo i tih 200 grama, nego što je cena mita danas, valjda, mnogo viša. Srazmerna urušenom moralu u populaciji.


Dok nam dostojanstvo manjka biće onih koji se raduju “paketima socijalne pomoći” pred izbore, kako se to uvijeno kaže, a u stvari su opet neka vrsta mita kojim se kupuju glasovi najsiromašnijih. Nema ličnog dostojanstva, pa ima traženja veze za sve i svašta, čak i za zaobilaženje reda u pekari. Da ne pričamo o razvoženju autobusima na mitinge uz sendvič i flašicu vode.


Možemo ovako do sutra. Suština je da će vakcina uz 3.000 dinara ili bez njih definitivno ojačati naš imuni sistem, ali heroj će biti onaj ko pronađe lek koji će ojačati karakter ovog društva.


Tekst je štampan i u listu ”Danas”, a može se pročitati i na njihovom portalu.

0 comments

Comentarios


Prati blog i ne propusti nijedan tekst

bottom of page